پیج رنک گوگل چیست

0
181
پیج رنک چیست
پیج رنک چیست

پیج رنک گوگل چیست

پیج رنک چیست و چگونه می توان آن را افزایش داد؟

تاثیر PageRank بر رتبه سایت

مفهوم پیج رنک گوگل چیست؟

گوگل برای تعیین اهمیت صفحات از پیج رنک استفاده میکند که یکی از فاکتورهای اصلی برای رتبه بندی نتایج گوگل است. پیج رنک (Page Rank) توسط بنیانگذاران گوگل Larry Page و Sergey Brin در استنفورد مطرح شد. و در واقع اصطلاح پیج رنک نیز از اسم لری پیج گرفته شده است.

پیج رنک چگونه محاسبه میشود؟

تئوری مدیران گوگل این بود که صفحاتی با لینک ورودی زیاد صفحات مهمتر و با اهمیتی هستند. الگوریتم آنها لینک های ورودی را بعنوان یک رای مثبت به سایت در نظر میگیرد. میزان تاثیر یک لینک ورودی بر پیج رنک شما به عوامل مختلفی مانند پیج رنک صفحه لینک دهنده، تعداد صفحات لینک شده در آن و نوفالو نبودن لینک ها بستگی دارد.

البته این معیار تا حد زیادی قابل قبول است زیرا داشتن لینک خروجی زیاد به این معنی است که حساسیت زیادی بر معرفی منابع در سایت وجود نداشته است.

اهمیت پیچ رنک چقدر است؟

Page Rank  یکی از چندین عامل موثر بر رتبه بندی نتایج گوگل است و تاثیر زیادی بر آن دارد، از طرف دیگر این فاکتور که عددی بین 1 تا 10 است معیار مناسبی برای تعیین میزان محبوبیت و اعتبار سایت شما از دید بازدیدکنندگان خواهد بود که تاثیر زیادی بر جذب تبلیغات در سایت خواهد داشت.

معایب پیج رنک چیست؟

پس از مدتی افراد بخوبی راههای افزایش پیج رنک را شناختند و با استفاده از تکنیک هایی مانند گوگل بمب و تبادل لینک، کارایی این معیار را زیر سوال بردند ولی در حال حاضر گوگل سایتهایی را که در آنها تعداد زیادی لینک به صفحات غیرمرتبط وجود دارد را شناسایی و جریمه میکند و با اینکار جلوی افزایش غیرواقعی پیج رنک را گرفته است. به همین دلیل از تبادل لینک با سایتهای غیر مرتبط و ثبت سایت در وب دایرکتوری هایی که پیج رنک گوگل بالایی ندارند جدا خودداری کنید زیرا موجب کاهش اعتبار سایت شما خواهد شد.

پیج رنک سایت من چند است؟

در طول هرسال گوگل چهار بار پیج رنک صفحات را با یک عدد بین 1 تا 10 مشخص میکند. این معیار برای هر صفحه جداگانه تعریف میشود و مربوط به کل سایت نیست. تنها تعداد کمی صفحه با پیج رنک 10 وجود دارند. برای تعیین Page Rank سایت خود یا دیگران میتوانید از افزونه های مرورگر یا سایت های بررسی سئو مانند moonsy استفاده کنید.

برای افزایش پیج رنک چه کاری باید کرد؟

بهترین راه برای افزایش پیج رنک، کسب لینک ورودی به سایت از صفحاتی با پیج رنک بالا است. شما میتوانید با دیگران تبادل لینک کنید ولی این کار را فقط با صفحات مرتبط و به تعداد محدود انجام دهید. برای تبادل لینک می‌توانید از تکنیک‌های تبادل لینک چند طرفه مانند تبادل لینک سه طرفه به جای دو طرفه که ارزش پایینی دارد، استفاده نمایید. در تبادل لینک سه طرفه کار بگونه‌ای است که سایت A ابتدا به سایت B لینک می دهد و سایت B به سایت C لینک می‌دهد و در نهایت سایت C به سایت A لینک خواهد داد. در واقع در این روش سایت‌ها به طور غیر مستقیم به هم لینک می دهند. همچنین سایت خود را وب دایرکتوری های معتبری مانند Open Directory Project  ثبت کنید.

شما میتوانید با لینک کردن صفحات داخلی سایت خود به یکدیگر بر پیج رنک آنها بیافزایید ولی استفاده بیش از حد از این تکنیک بر پیج رنک گوگل شما تاثیر منفی خواهد گذاشت و در نهایت تولید محتوای مفید و مناسب راهی مطمئن برای کسب لینک ورودی از دیگر سایتها میباشد.

 پیچ رنک یک معرف کیفیت و کمیت است که کمیت و کیفیت  لینک های یک صفحه از وب سایت است را ارزیابی و تعیین و با احتساب نمره ای از 0 تا 10 به آن صفحه رتبه می دهد. این قابلیت به احترام بنیان گذاران گوگل، لری پیج و سرگئی برین به این نام نهاده شده است.

سایت های زیادی هستند که موفق به کسب نمره ی 10 در پیچ رنک شده اند مانند سایت های twitter.com و  usa.gov و  adobe reader  که دارای بیشترین لینک های ورودی از هر سایتی به سایت خود هستند.

سایت هایی که دارای رتبه 10 هستند از محبوبیت و مقدار لینک بالایی برخوردار هستند و سایت هایی که نمره ی 3-7 را کسب کرده اند سایت های متوسطی هستند در حد خود برند محبوبی هستند اما سایت هایی که تازه شروع به کار کرده اند و هنوز محبوبیتی کسب نکرده رتبه ای بهتر از 0 نمی توانند کسب کنند.

شاید شما کنجکاو باشید که بدانید پیچ رنک سایت شما و یا رقبایتان چه عددی است شما میتواند ابزار گوگل را بر روی مرورگر خود نصب نمایید و پیچ رنک تمامی سایت ها را به وسیله آن چک نمایید .

گوگل همیشه به دنبال ارائه با کیفت ترین سایت های سراسر اینترنت در نتایج جست و جوی خود می باشد بنابراین ممکن است سایت هایی که رتبه ی پیچ رنک بالاتری دارند در نتایج جست و جو نمره ی بهتری نیز کسب کنند این در حالی است که رتبه پیج رنک تنها یکی از فاکتور های رتبه دهی گوگل می باشد.

لینک های شناور (link juice) چیست ؟ آیا پیج رنک به آنها امتیاز می دهد؟

هنگامی که سایتی به سایت شما لینک میدهد گوگل آن سایت را به عنوان حامی شما می شناسد و از آن نتیجه میگیرد که صفحه شما دارای چه اهمیتی است که سایت های مختلفی به آن لینک میدهند. هنگامی که سایتی به شما لینک میدهند ویا شما صفحاتتان را به وسیله پیوندهای داخلی به هم مرتبط می کنید گوگل این لینک ها را به عنوان لینک شناور به حساب می آورد.

تاثیر لینک های شناور به دو عامل بستگی دارد یکی تعداد لینکی که از سایتی به سایت شما داده میشود و دوم اینکه چه تعداد لینک در سایتی که به شما لینک داده است وجود دارد.

قابل ذکر است که گوگل یک امتیاز عمومی بین 1 تا 10 به وب سایت های با سابقه موجود در اینترنت اعطا میکند. این در حالی است که هر سایتی که تعداد لینک شناور بیشتر و با کیفیت تری جذب نماید میتواند از سایر رقبای خود پیشی بگیرد. به طور مثال یک وب سایت که صفحات قدرتمندی دارد میتواند قدرت صفحات خود را به صدها و یا هزاران سایت دیگر منتقل کند. به همین منظور گوگل برای رتبه بندی سایت ها از زبان ریاضی استفاده کرده و با اعدادی از 0 تا 10 آنها را رتبه بندی نموده است تا رتبه دقیق آنها مشخص شود.

تاثیر لینک های شناور به چه صورتی است؟

ترتیب آن به این صورت است که : به هر صفحه ی وب تا حد مشخصی امتیاز لینک های شناور تعلق میگیرد و بیشتر از آن محاسبه نمیشود. به طور مثال سایتی 20 امتیاز لینک های شناور را دریافت کرده است و سقف مجاز آن پر شده است بنابر این از این به  بعد امتیاز لینک های شناور آن از 20 امتیاز در هر صفحه بالا تر نخواهد رفت.

اگر یک سایت با امتیاز لینک های شناور 20 به یک سایت دیگر لینک دهد تنها یک امتیاز 4 واحدی را از دست داده است ولی در صورتی که همان سایت به 5 سایت لینک بدهد  5 امتیاز 4 واحدی خود را از دست می دهد و این یعنی هدر رفتن تمام امتیاز پیچ رنک آن صفحه یا سایت.

با توجه به توضیجی که در بالا داده شد چنانچه سایتی با امتیاز پیچ رنک بالایی دارید باید دلیل قانع کننده ای برای لینک دادن به سایت های کوچک و کم اهمیت داشته باشید.

بهترین راه این است که با استفاده از قابلیت nofollow  کردن لینک ها به ربات های گوگل اجازه ی دنبال کردن لینک هایی که به سایت های دیگر داده اید را ندهید ولی بازهم گوگل لینک آن سایت را در سایت شما مشاهده کرده و جز لینک های خروجی از سایت شما به حساب می آورد. طبق مثالی که در بالا زده شد اگر شما سایتی با امتیاز پیچ رنک 20 داشته باشید و 4 لینک به سایت های دیگر داده باشد که سه تای آنها نو فالو باشند باز هم 25 در صد از قدرت امتیاز پیج رنک خود را از دست می دهید.

انتقال لینک شناور/ لینک های داخلی

شما میتوانید امتیاز پیچ رنک سایت خود را به وسیله ی لینک های داخلی در سراسر سایت خود در موضوعات مشابه و مرتبط پخش نمایید، به طور مثال شما مقاله ای با نام  سئو چیست در سایت خود قرار داده اید شما میتوانید برای انتقال بخشی از امتیاز پیچ رنک این مقاله با استفاده از لینک های داخلی آنرا به مقاله ای با نام سئو تصاویر در طراحی سایت پیوند دهید. این روش به شما کمک میکند که تمام بخش های سایت شما در یک سطح ایده عال از امتیازات گوگل بهره مند شوند.

چه زمانی استفاده از لینک های نوفالو ضروری است؟

برای استفاده  از قابلیت نو فالو کردن لینک های سایت خود کافی است <a href=”link” rel=”nofollow”>متن لینک</a>  را  در نوشته و یا کد نویسی سایت خود قرار دهید تا ربات های گوگل آنرا دنبال نکنند و از امتیاز پیچ رنک سایت شما به آن سایت منتقل نشود.

 لینک های زیر را نو فالو کنید :

* لینک های مربوط به پرداخت و تبلیغات.

* لینک هایی که به موضوع فعالیت سایت و یا مطلب درج شده در سایت شما ارتباطی ندارد.

* لینک به سایت هایی که از ارزش پایینی برای گوگل بر خوردار هستند.

لینک های مروبط به پرداخت و تبلیغات باید در طراحی سایت شما به صورت نوفالو درج شده باشند چنانچه گوگل متوجه شود که اینگونه لینک ها را به صورت فالو قرار داده اید ممکن است تشخیص دهد که شما قصد دستکاری نتایج جست و جو را داشته اید و سایت شما را پنالتی نماید. الگوریتم پنگوئن گوگل مخصوص از بین بردن چنین لینک هایی است.  پس بهتر است برای در امان ماندن از این الگوریتم گوگل لینک های خود را نوفالو نمایید.

در مورد بعدی نیز بهتر است  لینک های صفحات خارجی که موضوع ضروری ندارد را نوفالو کنید. گوگل از اینکه لینک های شما به صفحات مرتبط لینک شده اند خوشحال میشود و همانقدر هم از اینکه سایت شما به سایت هایی که ارتباطی با موضوع شما ندارند لینک داده اید ناراحت میشود. پس در این مورد هم بهتر است از قابلیت نوفالو کردن ینک ها استفاده نمایید

مورد سوم به این اشاره میکند که که شما نباید به سایت هایی که از نظر گوگل از ارزش پایینی بر خوردار هستند لینک بدهید ولی باز هم اگر مایل به این کار بودید بهتر است از قابلیت نو فالو استفاده کنید زیرا در این صورت به رتبه سایت خود آسیب وارد میکنید.

با خواندن این مقاله از طراحی سایت شما تا به اینجا درک درستی از رتبه بندی گوگل پیدا کرده اید به همین منظور ما به شما پیشنهاد میکنیم که به جای اینکه بر تعداد لینک های سایت خود اضافه کنید بهتر است بر کیفیت آنها اضافه کنید زیرا برای گوگل کیفیت لینک های دریافتی از تعداد آنها دارای اهمیت بیشتری است.

توجه داشته باشید که مجازات های گوگل باعث شده است که خیلی از سایت ها از ساخت لینک برای سایت خود جلوگیری نمایند ولی این کار درست نیست اینگونه سایت ها بهتر است به جای توقف لینک سازی سایت خود به فکر دریافت لینک های مفید و قدرتمند برای سایت خود باشند و از سایت های اسپم و خارج از موضوع،  لینک آن هم به تعداد زیاد دریافت نکنند. دریافت لینک از سایت هایی با موضوع مرتبط با فعالیت شما میتواند فوق العاده با ارزش باشد پس بهتر است به جای خرید لینک به طور طبیعی آنها را دریافت نمایید.

برای مشاهده و آنالیز Google PageRank خود می توانید از چند وب سایت زیر استفاده نمایید:

http://checkpagerank.net

http://www.pagerank.net/pagerank-checker

http://www.prchecker.info/check_page_rank.php

افزودن دیدگاه