Indexing یا شاخص گذاری موتورهای جستجو چیست؟

0
238
شاخص گذاری ایندکس موتورهای جستجو
شاخص گذاری ایندکس موتورهای جستجو

آموزش سئو و بهینه سازی سایت

نمایه سازی (indexing) موتور های جستجو چیست؟

همه ما میدانیم نمایه سازی چیست، اما روی هم رفته وقتی در بحث موتورهای جستجو استفاده میشود، مفهوم متفاوتی پیدا میکند.

عنکبوت موتور جستجو یک صفحه را کاوش میکند، کلمات و عبارات بر روی آن را ثبت میکند و سپس داده ها را در شاخص جای میدهد. این شاخص میتواند بعنوان پایگاه داده موتور جستجور نامیده شود.

بطور خلاصه، نمایه سازی موتور جستجو فرآیند جمع آوری، تجزیه (پردازش) و ذخیره سازی داده ها در مورد یک url به منظور تسهیل سریع و دقیق بازیابی اطلاعات میباشد.

شما نمیتوانید به زور نمایه سازی وب سایت یا وبلاگ خود را زیاد کنید. چند روش برای جلب توجه موتور های جستجو وجود دارد، برای اینکه از سایت شما بازدید کنند و بیشتر منجر به نمایه سازی بهتر شوند:

 • ایجاد محتوای منحصر به فرد و پویا

اغلب مردم این تصور غلط را دارند که محتوا مهم نیست، و مطالب قدیمی و کپی نیز کار خواهند کرد. اما نه، این اصلا کارساز نیست. مدتی طول خواهد کشید تا گوگل صفحه جدید شما را شاخص گذاری کند. اگر شما از محتوای قدیمی یا تکراری استفاده مجدد کنید، ممکن است تصمیم بگیرد نسبت به آن بی اعتنایی کند. از این رو ، ایجاد محتوای جدیدِ منحصر به فرد به طور منظم ، مهم است.این گوگل را برای بازدید منظم از سایت شما تشویق میکند ،که موجب افزایش نرخ کاوش میشود.

 • اضافه کردن نقشه سایت به  Google Webmaster Tools

نقشه سایت (sitemap) یک سند xml روی سرور وب سایت شماست که هنگامی که صفحات جدیدی اضافه، ویرایش و یا به روز رسانی میشوند، به گوگل اطلاع میدهد و اطلاعات اضافی در مورد ساختار url شما فراهم میکند. این کمک میکند گوگل خیلی مؤثرتر سایت شما را کاوش کند و منجر به بهبود شاخص گذاری شود. اطمینان حاصل کنید که این sitemap را برایWebmaster Tools (ابزار مدیر سایت) گوگل ارسال کرده اید.

 • درخواست از Google برای کاوش کردن سایت شما

گوگل یک موتور جستجوی کاملا خودکار دارد که بصورت منظم در وب میخزد و سایت ها را برای اضافه کردن ایندکس هایشان می یابد. گوگل ادعا میکند این غیر ضروری است، با این حال 100 % مطمئن باشید که شما می توانید URL وب سایت خود را به صفحه اول گوگل با مراجعه به ابزار مدیر سایت ارسال کنید.

 • ایجاد یا به روز رسانی پروفایل های اجتماعی

پروفایل های شبکه های اجتماعی برای وب سایت جدید خود ایجاد کنید و یا یک لینک به وب سایت جدید خود برای پروفایل های از پیش موجود اضافه کنید. این کمک خواهد کرد خزنده به سایت شما دسترسی پیدا کند. اطمینان حاصل کنید که سایت شما روی توییتر، فیس بوک، گوگل پلاس، یوتیوب ، LinkedIn ، Pinterest ، Instagram و غیره موجود است. همچنین محتوای سایت تان مثل عکس، ویدیو و غیره را به این شبکه های اجتماعی آپلود کنید.

 • کمک به عنکبوت گوگل برای کاوش(خزیدن در)  سایت شما

عنکبوت گوگل زمان محدودی را در یک وب سایت ، قبل از حرکت به دیگری صرف میکند. از این رو، این مهم است که اطمینان حاصل شود، گوگل توانسته سایت شما را به سرعت و بطور موثر کاوش کند تا بتواند صفحات بسیاری را در طول بازدیدش پوشش دهد. موارد زیر به این مسأله کمک میکنند:

 • یک سایت پر سرعت بسازید. اگر صفحات سایت شما سریع تر لود شوند، گوگل در زمان تعیین شده به صفحات بیشتری مراجعه خواهد کرد.

 • تا حد ممکن خطاهای سایت خود را رفع کنید. اگر شما یک لینک خراب دارید،بهتر است سریعا آنرا درست کنید. عنکبوت گوگل صفحات یا لینک های خراب را دوست ندارد.

 • تا آنجا که امکان دارد نیاز به  تغییر مسیر صفحات محدود باشد.

 • سریعأ به تمام مسائل مربوط به وب سرور رسیدگی کنید.

 • حفظ ساختار سایت و ناوبری آسان

سعی کنید برنامه بدون مشکل ساختار url و ناوبری آسان سایت را حفظ کنید:

 • اطمینان حاصل کنید که ارتباط متقابل به خوبی کار میکند. هر صفحه در سایت شما باید حداقل به، نه بیش از 3-4 سطوح از صفحه اصلی مرتبط باشد.

 • لینک خرده نان (Breadcrumb) را در هر صفحه پیاده سازی کنید. این کمک میکند، چنین به نظر برسد که یک صفحه متمرکز شده است و منعکس کننده ی سلسله مراتب تصویری و عمودی سایت است.

 • ساخت نقشه سایت چند سطحی html ، که میتواند از لینک پایین صفحه اصلی وصل شود.

 • به جای استفاده از فلش و یا جاوا اسکریپت، سعی کنید  تا آنجا که به ناوبری مربوط میشود از html  استاندارد استفاده کنید.

 • برای سایت های بزرگ، سایت مپ های xml را به روش زنجیره ای گل مروارید متصل کنید.

 • ایجاد محتوای تشکر

هنگامیکه محتوای تشکر با ارسال پست های مهمان روی سایتهای مقاله آزاد ایجاد میکنید، لینک دهنده گوگل شروع به کاوش دوباره و ایندکس گذاری محتوای شما میکند. شما همچنین میتوانید لینک دهنده را با ارسال نظرات در دیگر وبلاگها و یا نوشتن مطبوعات منتشر شده ایجاد کنید.

یکی از مهمترین عواملی که در سئو و بهینه سازی سایت ها باید به آن توجه نمود طریقه ی شاخص گذاری (Indexing) موتورهای جستجو می باشد.
موتورهای جستجوی پیشتاز همچون Yahoo!، Google و Bing از خزنده‌ها (Spiders) جهت یافتن صفحات برای نتایج جستجوی الگوریتمیک استفاده می‌کنند. صفحاتی که از داخل باقی صفحات ایندکس شده، توسط موتورهای جستجو Link شده‌اند و نیاز به ارسال، به موتور جستجو نداشته و بصورت خودکار پیدا می‌شوند. بعضی از موتورهای جستجو از جمله !Yahoo سرویس پولی ارسال را راه اندازی کرده اند که استفاده از خزنده‌ها را هم بصورت مجموعه‌ای از قیمت‌ها و نیز بصورت سیستم بها به ازاء هر Click، اجرا می‌کند. این برنامه‌ها معمولاً قرارگیری در بانک اطلاعاتی موتور جستجو را ضمانت کرده و در قبال رتبه‌ای مشخص برای صفحه در لیست نتایج جستجو ضمانتی نمی‌کنند.

ایندکس سازی یا شاخص گذاری موتورهای جستجو چیست – آموزش سئو و بهینه سازی سایت
دو فهرست اصلی اینترنتی یعنی Yahoo Directory و Open Directory Project، هردو نیاز به ارسال دستی و بررسی انسانی دارند. Google ابزاری به نام Google Webmaster Tools ارائه می‌دهد که در آن می‌توان نقشه سایت را توسط خوراک XML ایجاد کرده و بصورت رایگان ارسال نمود تا از یافته شدن تمام صفحات حتی صفحاتی که بصورت خودکار از طریق دنبال کردن Link ها پیدا نمی‌شوند، اطمینان حاصل نمود. خزنده‌های موتور جستجو می‌توانند به عوامل مختلفی در هنگام خزیدن در یک سایت توجه کنند. نکته مورد نظر این است که تمامی صفحات سایت ایندکس نمی‌شوند. همچنین فاصله یک صفحه از ریشه سایت می‌تواند عاملی در پیدا شدن یا عدم آن توسط خزنده‌های موتورهای جستجو باشد

افزایش سرعت ایندکس سایت

برای موفقیت در سئو سه قدم اصلی وجود دارد، در ابتدا سایت شما باید توسط رباتهای خزنده گوگل بررسی شوند، سپس صفحات شما ایندکس شده و در نهایت بعنوان نتایج جستجو به کاربران نمایش داده میشوند. در این مقاله قصد داریم راهکارهای موجود برای بهبود وضعیت ایندکس سایت را بصورت دقیقتر بررسی کرده و به شما آموزش دهیم.

تمام مراحل زیر بر سرعت ایندکس سایت شما توسط گوگل تاثیر گذار خواهند بود و شماره گذاری دلیلی بر نوبت انجام آنها نیست. ایندکس سایت شما به هرحال توسط گوگل انجام خواهد شد (مگر در صورت تخلف) ولی نکته مورد نظر در این مقاله افزایش سرعت ایندکس سایت و نوشته های جدید آن است.

9 روش ایندکس سایت

۱. اکانت گوگل وبمستر

جهت بهبود ایندکس سایت، مهمترین قدم برای هر سایتی نصب یک آمارگیر قوی و ساخت اکانت گوگل وبمستر می باشد. سایت خود را به گوگل معرفی کنید و وضعیت بازدید روباتهای گوگل از سایت خود را زیر نظر بگیرید.

بررسی وضعیت روباتهای گوگل در سایت شما
بررسی وضعیت روباتهای گوگل در سایت شما

۲. استفاده از Fetch as Google

در اکانت گوگل وبمستر خود میتوانید درخواست بررسی و ایندکس سایت و صفحات مشخصی از آن را ثبت کنید. این کار برای معرفی صفحات جدید سایت و یا آنهایی که به تازگی بروزرسانی شده اند کاربرد دارد.

برای ایندکس سایت از این طریق از نوار کناری و در بخش Health بر روی گزینه Fetch as Google کلیک کنید. آدرس مورد نظر خود را در باکس سفید رنگ وارد کرده و بر روی دکمه Fetch کلیک کنید. پس از بارگزاری مجدد صفحه وضعیت به Successful تغییر می یابد. در این زمان برای ثبت نهایی دکمه Submit to Index را بزنید.

استفاده از Fetch as Google برای ایندکس سایت
استفاده از Fetch as Google برای ایندکس سایت

برای ایندکس سایت از این طریق شما دو گزینه پیش رو خواهید داشت، یا خود صفحه را بررسی میکنید یا آدرس مورد نظر با تمام لینکهای موجود در آن را. در هر ماه تنها 10 بار میتوانید از روش دوم و 2000 بار از روش اول برای ایندکس سایت استفاده کنید.

۳. نقشه سایت

نقشه سایت بعنوان نقشه راه ربات های گوگل استفاده میشوند و آنها را به صفحات داخلی سایت شما راهنمایی میکنند. برای بهبود وضعیت ایندکس سایت حتما نقشه سایت خود را بسازید و آن را در اکانت وبمستر خود معرفی کنید.

نقشه سایت بهبود ایندکس سایت
استفاده از نقشه سایت برای بهبود ایندکس سایت

۴. لینک های ورودی به سایت

اگر صفحاتی که بخوبی توسط گوگل ایندکس میشوند به شما لینک داده باشند، ربات های گوگل به سرعت به ایندکس سایت شما خواهند پرداخت. برای این کار باید لینک های مناسب و با کیفیت از سایتهای دیگر به صفحات خود داشته باشید (لینک سازی خارجی).

۵. گوگل پلاس

یک اکانت گوگل پلاس بسازید و در صفحه About آن لینک سایت خود را قرار دهید. با توجه به اینکه پلاس از سرویس های اصلی گوگل است توجه ویژه ای به آن میشود. استفاده از شبکه های اجتماعی دیگر مانند اینستاگرام، تلگرام و … نیز برای بهبود ایندکس سایت توصیه میشود.

۶. رعایت نکات کد نویسی

شما با رعایت صحیح نکات کد نویسی میتوانید کار رباتهای گوگل را برای ایندکس سایت خود راحتتر کرده و سرعت این پروسه را افزایش دهید. برای بررسی کد HTML سایت خود به سایت W3.org مراجعه کرده از ابزار چک کننده آن بهره بگیرید. در کنار این کار رعایت نسبت متن به کد در صفحات خود را رعایت کنید.

۷. سرعت بیشتر، ایندکس بهتر

با کاهش زمان بارگذاری صفحات به همان نسبت سرعت ایندکس سایت افزایش می یابد. برای افزایش سرعت سایت خود میتوانید به مقاله 15 نکته اساسی در افزایش سرعت سایت مراجعه کنید.

۸. لینک سازی داخلی در سایت

سعی کنید که ارتباط مناسبی میان صفحات داخلی سایت خود ایجاد کنید و لینک های داخلی را بین مطالب مرتبط بسازید. این کار موجب میشود که ربات های گوگل از صفحات ایندکس شده به صفحات جدید سایت شما راه یابند و در نهایت سرعت ایندکس سایت افزایش یابد.

۹. محتوای تازه و مفید

بطور مرتب سایت خود را بروزرسانی کرده و در بازه های زمانی مشخص مطالب جدیدی به آن بیافزایید. اگر بطور مرتب و در زمانهای خاصی مطالب جدیدی را در سایت خود منتشر کنید، و یا مطالب قدیمی سایتتان را ویرایش کنید، روباتهای گوگل نیز در همان فاصله های زمانی به سایت شما وارد شده و وضعیت ایندکس سایت شما را بروز خواهند کرد. با این کار فاصله زمانی میان انتشار یک مطلب جدید تا ایندکس آن توسط گوگل به شدت کاهش خواهد یافت.

در نهایت شما میتوانید با استفاده از پنل مدیریت گوگل وبمستر خود و بخش Index Status وضعیت ایندکس سایت خود را مشاهده کرده و تعداد صفحات ایندکس شده از سایت در گوگل را با توجه به تاریخ مشاهده کنید.

افزودن دیدگاه