آموزش ثبت سایت یا وبلاگ در موتورهای جستجو

http://seolution.ir

0
417
معرفی سایت به موتور جستجو
معرفی سایت به موتور جستجو

آموزش ثبت سایت یا وبلاگ در موتورهای جستجو

معرفی سایت به گوگل – Google

جذب مخاطبان جدید بدون استفاده از قابلیت‌های موتورهای جستجو و بدون استفاده از اصول سئو کاری بسیار مشکل و گاهی نشدنی است.

بنابراین لازم است تا سایت به موتورهای جستجو معرفی شود تا پس از نمایش نتایج سایت هدف در میان نتایج موتور جستجو، ورودی‌های جدیدی از این مسیر به سایت جذب و هدایت شوند.

موتور جستجوی گوگل با امکانات و ویژگی‌های مفیدی که در اختیار کاربران قرار داده است، بیشتر بازار جستجوی اینترنتی را در اختیار خود دارد. این سهم از بازار در برخی کشورها حتی تا ۹۹ درصد نیز ممکن است برسد.

هرچند با معرفی سایت به موتور جستجوگر گوگل، بخش عمده‌ای از کار معرفی سایت به موتورهای جستجو انجام شده است، با این حال می‌توان گفت معرفی سایت به موتورهای جستجوگر دیگر اگر سودی نداشته باشد، ضرری نخواهد داشت.

معرفی سایت به گوگل – Google

معرفی سایت به گوگل با مراجعه به این صفحه امکان‌پذیر است. کافی است نشانی صفحه‌ی اصلی سایت خود را در این صفحه وارد کنید و اطلاعات را ارسال کنید. زمان بررسی و پیمایش صفحات سایت شما به الگوریتم‌های گوگل بستگی دارد و از این جا به بعد همه چیز به گوگل بستگی دارد. البته شما می‌توانید با مراجعه به Google Search Console وضعیت فعلی و اطلاعات تکمیلی زیادی در مورد جایگاه و عملکرد سایت خود در گوگل مشاهده نمایید.

معرفی سایت به بینگ – ‌Bing

معرفی سایت به بینگ با مراجعه به این صفحه امکان پذیر است. موتور جستجوگر بینگ نیز بخشی برای مشاهده‌ی وضعیت و عملکرد سایت شما در موتور جستجو ایجاد کرده است که می‌توانید به آن مراجعه نمایید.

معرفی سایت به سایر موتورهای جستجو و دایرکتوری‌های تحت وب

تمامی موتورهای جستجوگر دیگر مانند یاهو، یاندکس و موارد مشابه دیگر به صورت جداگانه صفحات برای معرفی سایت در خود جای داده‌اند که با مراجعه به صفحات اصلی سایت مورد نظر یا جستجو در گوگل با عبارت کلیدی addurl می‌توانید این صفحات را بیابید.

معرفی به Ask و Yahoo

در این میان دو موتور جستجوگر یاهو و Ask به دو شیوه‌ی متفاوت عمل می‌کنند. برای ثبت سایت در این دو موتور جستجوگر، بخش مجزایی وجود ندارد. موتور جستجوگر Yahoo از بانک اطلاعاتی Bing استفاده می‌کند و موتور جستجوگر Ask نیز بخش معرفی آدرس را به طور کلی حذف کرده است و با مراجعه از سایتی به سایت دیگر، مطالب موجود در سایت‌ها را پیمایش می‌کند.

علاوه بر روش بالا که ممکن است زمان زیادی از شما بگیرد، سایت‌های واسطی مانند whatUseek و entireweb نیز وجود دارند که معرفی سایت را به صورت خودکار و به ده‌ها موتور جستجوگر انجام می‌دهند. کافی است نشانی صفحه‌ی اصلی سایت خود را در سایت‌های بالا یا نمونه‌های مشابه دیگر وارد نمایید و منتظر بمانید تا بقیه‌ی کارها توسط این سایت‌ها به انجام برسد.

البته خوب است که معرفی به گوگل به صورت جداگانه به انجام برسد تا اطمینان بیشتری از عملکرد صحیح و به موقع به دست آید.

مشکلات احتمالی در شناساندن سایت به گوگل

گاهی اوقات به دلایل مختلف شامل تنظیمات نادرست هاست و تنظیمات نادرست robots.txt، ممکن است شناساندن سایت به موتور جستجو با استفاده از روش‌های فوق بی نتیجه باشد. این مشکلات اغلب شامل موارد زیر هستند:

  1. تنظیمات نادرست فایل htaccess یا web.config و مسدود شدن IPهای خارجی یا IPهای گوگل برای دسترسی به سایت.

  2. تنظیمات نادرست robots.txt که دسترسی گوگل به برخی شاخه‌های سایت یا کل سایت را مسدود کنند.

  3. تنظیمات نادرست در اسکریپت‌های سایت که گوگل را از خواندن صفحات منع کنند.

  4. شناسایی سایت به عنوان سایت مخرب یا آلوده توسط گوگل

معرفی سایت به موتور جستجو گام نخست در سئو

موتورهای جستجوگر راهی برای شناسایی سایت‌های جدید ندارند. مگر اینکه به صورت صریح و با روش‌های گفته شده در بخش قبل بتوانند صفحات سایت شما را شناسایی کنند و یا پیوندهایی از سایت شما در سایت‌های ایندکس شده توسط این موتورها، وجود داشته باشد.

بنابراین خوب است که همیشه پس از پایان طراحی سایت، معرفی به موتورهای جستجو به صورت صریح به انجام برسد.

چنانچه موتورهای جستجوگر نتوانند صفحات سایت شما را از نقطه‌ی شروعی بیابند، دستیابی به اهداف سئو نیز ناممکن خواهد بود.

استفاده از XML Sitemap در بخش وبمستر موتورهای جستجو

نقشه سایت XML فایلی است که می‌تواند به صورت خودکار یا دستی ایجاد شود. این فایل حاوی تمامی صفحات موجود در وبسایت و برخی اطلاعات کمکی دیگر است که به موتور جستجو کمک می‌کند صفحات سایت و ساختار آن را شناسایی و در زمان کوتاه‌تری پیمایش نمایند.

معرفی نقشه سایت XML در موتور جستجوگر گوگل از طریق Google Search Console و در موتور جستجوگر بینگ در Bing Webmaster Tools امکان‌پذیر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نقشه سایت XML اینجا کلیک کنید.

همچنین با قرار دادن نشانی نقشه‌ی سایت خود در فایل robots.txt نیز می‌توانید امکان پیمایش صفحات سایت خود برای موتورهای جستجوی ناشناس را فراهم کنید.

https://www.google.com/intl/fa/add_url.html

چگونگي معرفی سایت به گوگل

 

حتما تا کنون به اهميت پيدا شدن سايتتان در موتورهاي جستجو پي برده ايد. آمار موتورهاي جستجو نشان مي دهد که  بیشتر سايت هاي اينترنتي از طريق موتورهاي جستجو پيدا شده و به کاربران معرفي مي شوند . در اين ميان آمار و ارقام سايت ها و فعالان بهينه سازي در موتورهاي جستجو بيانگر اين است که موتور جستجوي گوگل به عنوان محبوبترين و کارآمد ترين موتور جستجو از لحاظ امکانات و از لحاظ فني ، در ميان کاربران اينترنت شناخته شده است.

بديهي است که اين امر صاحبان سايت ها و وبلاگ ها را بر آن مي دارد تا سايت خود را به شيوه هاي مختلف به موتور جستجوي گوگل معرفي کنند .

براي معرفی سايت به گوگل راههاي بسياري پيشنهاد مي شود و هر سال کنفراسنهاي بسياري با محوريت ” بهينه سازي در موتور جستجوي گوگل ” در کشورهاي مختلف جهان و محافل فناوري اطلاعات برگزار مي شود.از اين رو دانستن نکاتي چند از اين پروسه براي هر وب مستري اجتناب ناپذير است :

1- افزودن نشاني سايت (URL) به صورت مستقيم به موتور جستجوي گوگل :

در اين روش با استفاده از امکاناتي که سايت گوگل در اختيار کاربران قرار داده ، مي توان فقط آدرس سايت را به موتور جستجوي گوگل پيشنهاد کرد ، و اينکه چه وقتي اين آدرس توسط گوگل فهرست مي شود بستگي به تعداد آدرسهايي که از قبل ثبت شده و سياستهاي فني گوگل دارد که اين روش در مدت زمان کوتاه موثر نيست و نياز به زمان نسبتا زيادي دارد .

براي افزودن سايت خود با استفاده از اين روش به آدرس زير مراجعه کرد و اطلاعات سايت خود را وارد کنيد :

http://www.google.com/addurl

2-روش دوم و موثر تر از روش اول ، استفاده از امکانات وب مسترهاي گوگل است که مستقيما توسط سايت گوگل در اختيار وبمستر ها قرار گرفته است.

 

1-ابتدا وارد آکانت گوگل خود شويد .

2- به آدرس http://www.google.com/webmasters مراجعه کنيد .

3-روي گزينه Sign in to Webmaster Tool کليک کنيد.

4-درون محل وارد کردن متن ، آدرس سايت خود را وارد کنيد . سپس روي گزينه Add Site کليک کنيد .

5-سپس روي گزينه Verify your site کليک کنيد .

6-در صفحه حاضر از قسمت Choose Verification method يکي از گزينه ها را انتخاب کنيد .

7- گزينه Add a meta tag :

براي کساني که امکان آپلود فايل روي سايت يا وبلاگ خود را ندارند ، اين روش پيشنهاد مي شود .

بعد از انتخاب اين گزينه ابر برچسب مخصوصي در اختيار شما قرار داده مي شود که در تصوير با مستطيل قرمز مشخص شده است. بايستي اين برچسب را کپي کرده و در فايل اصلي سايت خود مابين کدهاي <head> و <head/> قرار دهيد.و فايل html را ذخيره کنيد و سپس روي کليد verify کليک کنيد و در صورت صحيح بودن تمامي مراحل سايت شما و وب مستر بودن شما تاييد مي شود.

8- گزينه Upload an HTML file :

اين گزينه و گزينه قبلي هيچ تفاوتي با يکديگر ندارند و عمل يکساني را انجام مي دهند ، ولي همانطور که در گزينه قبلي گفته شد گزينه Add a Meta tag جهت کساني که امکان آپلود روي سايت خود را ندارند مناسب است ، اما کساني که امکان آپلود کردن نيز داشته باشند مي توانند از گزينه اول استفاده کنند.

در اين گزينه بعد از انتخاب يک متن خاص که نام فايلي با پسوند html خواهد بود در اختيار شما قرار مي گيرد،که بايستي فايلي با اين نام و با پسوند html ايجاد شده و در شاخه اصلي سايت آپلود شود، که محل متن مورد نظر در تصوير مشخص شده است.بعد از ايجاد فايل و آپلود آن در شاخه اصلي روي کليد Verify کليک کنيد تا سايت شما مورد تاييد قرار گيرد.

تا اينجا سايت شما و وب مستر بودن شما مورد تاييد گوگل قرار گرفته است که پس از تاييد سايت شما به شکل زير نشان داده مي شود .

3-حال نوبت آن رسيده که نقشه سايت خود را ايجاد کرده و آن را به گوگل معرفي کنيم تا روبات جستجوگر گوگل به راحتي بتواند ليستي از فايلهايي را که توسط اين نقشه معرفي کرديم دانلود کرده و در فهرست جستجوي خود قرار دهد .

 

1-براي اين کار ابتدا به سايت http://www.xml-sitemaps.com مراجعه کنيد .

2-در قسمت Starting url آدرس سايت خود را وارد کنيد .

3-در قسمت Change Frequency نوع به روز شدن سايت خود را انتخاب کنيد ، که براي به روز شدن روزانه Daily ، ساعتي Hourly و … را انتخاب کنيد .

4- در قسمت Last Modification تاريخ آخرين به روز رساني سايت را وارد کنيد و اگر مطمئن نبوديد گزينه Use Server Response را انتخاب کنيد . سپس روي گزينه Start کليک کنيد . بعد از کليک کردن روي Start ، برنامه شروع به ليست نمودن سايت شما خواهد نمود که بنا به تعداد و حجم صفحات سايت شما مدت زمان متغيري طول خواهد کشيد .

5-پس از اين عمليات تصوير زير براي شما به نمايش در مي آيد و دو فايل Sitemap.xml و Sitemap.xml.gz براي دانلود در اختيار شما قرار مي گيرد که sitemap.xml.gz نسخه فشرده شده sitemap.xml مي باشد .

6- فايل sitemap.xml را دانلود کرده و در شاخه اصلي سايت خود آپلود نماييد .

7- به آدرس https://www.google.com/webmasters/tools/sitemaps رفته و از منوي سمت چپ سايت روي گزينه Add Sitemap کليک کنيد .

8- از قسمت Choose Type ، روي گزينه Add general web sitemap کليک کنيد . و در قسمت My Sitemap URL نام نقشه سايت را که همان sitemap.xml است در قسمت مشخص شده در تصوير وارد کنيد .

9- روي کليد Add general web sitemap کليک کنيد .

10-در صورت انجام صحيح تمامي مراحل تصويري شبيه به تصويري زير را ملاحظه خواهيد کرد.

11-حال بايد منتظر باشيد که فايل نقشه سايت شما توسط گوگل دانلود شده و آدرس هاي درون آن به مرور زمان در فهرست گوگل و در نتايج جستجوها نمايش داده شود .

12- در صورتي که مراحل را کامل انجام دهيد ، سايت شما به زودي در گوگل فهرست مي شود .

 

افزودن دیدگاه